Average sums for all competitive exams
Average sums for all competitive exams
Here is the super solution for those who are worrying about the problematic sums on average!
Introduction
The average sums are takes place in all the competitive exams like TNPSC, SSC, and Bank exams, which also used in many interview questions. Here we have given the solved problems with formulas through which you can learn easily and crack your exams!
Formulas:
Average = Sum of observations / Number of observations
Average Speed:
Suppose a man covers a certain distance at x kmph and an equal distance at y kmph. Then, the average speed during the whole journey is (2xy / x + y) kmph.
1. There are 459 students in a hostel. If the number of students increased by 36, the expenses of the mess increased by Rs.81 Per day while the average expenditure per head reduced by 1. Find the original expenditure of the mess?
Answer: Rs. 7344.
Explanation:
Let x be the expenditure of one person Total expenditure = 459x
Total number of students = 459 + 36 = 495
36 students joined then total expenditure = 459x + 81 Average expenditure per head reduced by 1 Average = (459x + 81) / 495 (459x + 81) / 495 = x-1 459x + 81 = 495x - 495
495 + 81 = 495x - 459x
36x = 576
x = 16
Original expenditure = (16 * 459) = Rs. 7344
Original expenditure is Rs. 7344
2. The average price of 80 mobile phones is Rs.30,000. If the highest and lowest price mobile phones are sold out then the average price of remaining 78 mobile phones is Rs. 29,500. The cost of the highest mobile is Rs.80,000. The cost of lowest price mobile is?
Answer: Rs. 19000
Explanation:
The average price of 80 mobile phones = Rs.30,000 The average price of 78 mobile phones = Rs. 29,500 The price of the costliest and cheapest mobile
= (80 * 30000) - (78 * 29500)
= 2400000 - 2301000 = 99000
Cheapest Mobile Price = 99000 - 80000
= 19000
The cost of lowest price mobile is Rs. 19000
3. The average expenditure of Sharma for the January to June is Rs. 4200 and he spent Rs. 1200 in January and Rs.1500 in July. The average expenditure for the months of February to July is:
Answer: Rs. 4250.
Explanation:
Total Expenditure (Jan - June) is
= 4200 * 6
= 25200
Total Expenditure (Feb - June) is
= 25200 - 1200
= 24000
Total Expenditure (Feb - July) is
= 24000 + 1500
Average Expenditure (Feb - July) is
= (25500 / 6) = 4250
The average expenditure is Rs. 4250.
4. The average weight of all the 11 players of Team is 50 kg. If the average of first six lightest weight players of Team is 49 kg and that of the six heaviest players of Team is 52 kg. The average weight of the player which lies in the sixth position in the list of players when all the 11 players of Team are arranged in the order of increasing or decreasing weights.
Answer: 56kg.
Explanation:
Average weight of First six players is
= 49 * 6
= 294
Average weight of Last six players is
= 52 * 6
= 312
Average weight of all players is
= 50 * 11
= 550
Average weight of sixth player is
= 294 + 312 - 550
= 56
The average weight is 56kg.
5. 3 years ago, the average of a family of 5 members was 18 years. A baby having been born; the average age of the family is the same today. The present age of the baby is?
Answer: 3 years
Explanation:
Given data,
Total age of 5 members, 3years ago = 18 * 5
= 90 years
Total age of 5 members now = 90 + (3 * 5)
= 90 + 15
= 105 years
Total age of 6 members now = (18 * 6)
= 108 years
Age of the baby = 108 - 105
= 3 years
Age of the baby = 3 years.
Conclusion
Are you a fresher? Struggling with where to get a job? Nithra Jobs is the best place to get all kinds of jobs that are available on our site. It was the best site to get all kinds of local jobs in Tamil Nadu.